poniedziałek, 4 marca 2013

Ruszaj się - już wiosna!!!

Bajka
Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń i miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe!!! Hi, hi
Zdjęcia moich potraw znajdziesz tu  http://www.garnek.pl/bajsza/a
„Balansować na linie wysoko ponad spojrzeniem Twych oczu”
˜”*°°*”˜
Każdy z nas zadawał sobie pytanie, czy istnieje jakiś skuteczny sposób, by zachować zdrowie, energię i tężyznę fizyczną na długie lata? 
Odpowiedzi jest wiele – jedna z nich kryje się w dalekowschodnich naukach mnichów tybetańskich, którzy korzystając ze starożytnej wiedzy indyjskiej jogi, propagowali zestaw prostych ćwiczeń stanowiących źródło wiecznej młodości.
˜”*°°*”˜
Wzmianki o tybetańskim eliksirze młodości pojawiły się w zachodnim świecie ze względu izolację Tybetu dopiero na początku XX wieku, dzięki pułkownikowi armii brytyjskiej.
Człowiek ten, zainspirowany historiami o ludziach, którzy odzyskali zdrowie po pobycie w klasztorach tybetańskich, zorganizował wyprawę w celu rozwikłania tajemnicy.
Gdy dotarł do odległego monastyru, ukrytego u szczytów Himalajów, otwarci na przybyszów lamowie zapoznali go z wiedzą, dotyczącą rytualnych ćwiczeń, stanowiących codzienną praktykę mnichów.
Gimnastyka Według Lekarzy Tybetańskich
10 przykazań gimnastyki w łóżku według Lekarzy Tybetańskich
˜”*°°*”˜
1.   Leżąc w łóżku, po obudzeniu się, wykonaj następujący intensywny masaż:
przytul dłonie do uszu tak, aby kciuki przylegały do głowy tuż za uszami. Ściągniętymi palcami dłoni wykonaj 30 ruchów do góry w dół tak, aby palce, wskazujące poruszały się po małżowinach uszu. Skoncentruj się i trzymaj oczy zamknięte od początku do końca tego zabiegu. Działanie fizjologiczne: zapobiega się tworzeniu zmarszczek na twarzy, wzmacnia się działanie nerwu twarzowego, wzmaga się cyrkulacja krwi w okolicy skroni oraz wzmacniają się zęby.
 ˜”*°°*”˜
2.   Dłoń prawej ręki połóż na czole, a lewą na prawej i poruszaj prawą w prawo, a w lewo po 20 razy tak, aby mały palec poruszał się nad brwią.
Działanie fizjologiczne: wzmaga się cyrkulacja krwi w głowie, znikają bóle i zawroty głowy.
 ˜”*°°*”˜
3.   Tylną stronę zgiętych kciuków masuj 15 razy gałki każdego oka.
Działanie fizjologiczne: zapobiega się wszelkim chorobom oczu, uspakajany jest system nerwowy.
˜”*°°*”˜
4.   Obejmując dłońmi obu rąk na przemian masuj tarczycę 20 razy.
Działanie fizjologiczne: polepsza się przemianę materii i pracę organów wewnętrznych.
˜”*°°*”˜
5.   Wykonaj masaż brzucha, prawą dłoń połóż na brzuchu, lewą na prawej i wykonaj masaż ruchami okrężnymi w kierunku ruchu wskazówek zegara 20 razy, w taki sposób, aby brzuch przemieszczał się z góry na dół. Osiąga się to odpowiednio ustawionymi dłońmi.
Działanie fizjologiczne: polepsza się cyrkulacja krwi w okolicach brzucha, wzmaga się wchłanianie pożywienia i praca jelit.
 ˜”*°°*”˜
6.   Leżąc na plecach wciągnij jak najsilniej brzuch do kręgosłupa, a następnie wypchaj go 20 razy. Ten zabieg należy przeprowadzić 2-3 razy w ciągu dnia.
Działanie fizjologiczne: usuwane są zjawiska zastoju żółci i krwi, wzmaga się ruch limfy. Osobom otyłym pomaga pozbyć się nadwagi. Leczone są schorzenia wątroby i traktu trawiennego.
 ˜”*°°*”˜
7.   Leżąc na plecach, zginaj raptownie najpierw prawą, potem lewą nogę w stawie kolanowym i podciągaj ją energicznie do piersi, starając się jednocześnie uderzyć piętą w pośladek, a następnie raptownie wyprostuj nogę i opuść. Wykonaj zabieg każdą nogą po 30 razy.
Działanie fizjologiczne: dokonywany jest nie tylko masaż organów wewnętrznych, również gruczołów wydzielania wewnętrznego, wzmacnia się mięśnie brzucha.
UWAGA: Zabiegowi 6 i 7 Tybetańczycy przypisywali bardzo duże znaczenie.
 ˜”*°°*”˜
8.   Siedząc na łóżku opuść nogi na podłogę. Lewą nogę połóż na kolano prawej i prawą dłonią masuj wklęsłą część stopy 20 razy. Następnie tak samo pomasuj prawą stopę.
Działanie fizjologiczne: zostaje uregulowana praca serca, leczone są choroby stawów (podagra, choroby reumatyczne).
 ˜”*°°*”˜
9.   Siedząc zrób zamek z obojga rąk, połóż je na kark przy głowie odchylonej w tył 10 razy.
Działanie fizjologiczne: wzmaga się krwiobieg w dużych naczyniach krwionośnych głowy, wzmaga się ruch cieczy rdzeniowo – mózgowej. Wywiera się korzystny wpływ na stan piersi i szyi.
 ˜”*°°*”˜
10.   Siedząc przyłóż ściśle dłonie do uszu i bębnij końcami palców obu rąk kolejno wielokrotnie po karku.
Działanie fizjologiczne: obniża szum w uszach, leczy bóle głowy, pobudza tylną część kory mózgowej, zapobiega głuchocie.
UWAGI OGÓLNE: Przedstawione w przykazaniach od 1 do 10 zabiegi usuwają zastoje krwi, wzmagają procesy fizjologiczne i pracę wydzielania wewnętrznego.
˜”*°°*”˜
Takie często alternatywne do stereotypowych rehabilitacji ludzi, po wypadkach, urazach i operacjach, czy starszych mają zbawienny wpływ na osoby zaczynające poszukiwać sposobów szybkiego powrotu do sprawności i zdrowia
Peter Kadler, za pośrednictwem którego rozpropagowano rytuały tybetańskie, wyróżnia 5 rodzajów ćwiczeń, które według jego przekazu należy wykonywać codziennie o poranku lub wieczornej porze.
Ważne jest, by nie wykonywać rytuałów po godzinie 18-stej, gdyż można mieć kłopoty z zaśnięciem, poprzez zbytnio pobudzony organizm.
Moje uczennice zapewne pamiętają jak wprowadzałam te ćwiczenia na zajęciach już wiele lat temu.
Każde z ćwiczeń należy wykonywać na początku po 3 razy, dodając 2 kolejne powtórzenia każdego następnego dnia.
Nie powinno się przekraczać liczby 21 powtórzeń.
Pamiętajmy, iż te ćwiczenia gimnastyczne to swoiste rytuały, zatem powinny być wykonywane powoli i w skupieniu.
Rytuał 1:
Należy stać prosto z ugiętymi lekko kolanami i stopami rozstawionymi na szerokości bioder.
Ręce unieść równolegle do podłogi, a swoją uwagę skupić na brzuchu, a właściwie na punkcie nieco poniżej pępka (tzw. Tan Tien).
W tej postawie trzeba się rozluźnić i wykonywać obroty wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Szybkość wirowania należy stopniowo zwiększać, aż poczujemy lekkie zawroty głowy, co jest znakiem by zmniejszyć prędkość i zatrzymać się. Z czasem będziemy mogli wykonywać więcej obrotów.
Jest to proste ćwiczenie energetyzujące i poprawiające koncentrację i pracę umysłu.
Jego wykonywanie jest szczególnie wskazane przed rozpoczęciem nauki.
Rytuał 2:
Należy położyć się na plecach i skupić uwagę na punkcie poniżej pępka. Następnie przy wdechu podnieść równocześnie głowę i zgięte kolana w kierunku brzucha i wyprostować nogi w kolanach. Przy kolejnym wdechu wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy wykonywać jednym płynnym ruchem, a dla prawidłowego ułożenia kręgosłupa można włożyć dłonie pod pośladki. W ten sposób pobudzamy przepływ energii wzdłuż całego kręgosłupa, rozgrzewając i rozciągając poszczególne mięśnie.
   Rytuał 3:
Należy przyjąć pozycję klęczącą, prostując kręgosłup, opierając palce stóp o podłogę, a nogi rozstawić na szerokości bioder. Dłonie powinny znajdować się z tyłu nad udach pod pośladkami. Przyciągamy podbródek do klatki piersiowej i robiąc wdech odchylamy głowę do tyłu, najdalej jak to możliwe. Przy wydechu powracamy do pozycji wyjściowej. Przy wykonywaniu tego rytuału nie powinniśmy naprężać mięśni kręgosłupa, tylko pośladki. Jest to dobre ćwiczenie rozciągające kręgosłup i mięśnie pleców.
Rytuał 4:
Przyjmujemy pozycję siedzącą z prostym kręgosłupem oraz wyprostowanymi i lekko rozstawionymi nogami. Dłonie opieramy na podłodze przy biodrach. Przy wdechu przyciągamy podbródek do klatki piersiowej, unosimy biodra i odchylamy głowę do tyłu, podnosząc ciało z podłogi. Utrzymujemy się prostopadle do ziemi na rękach, których palce skierowane są w dół ciała oraz na pełnych stopach. Przy wydechu wracamy do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie to rozciąga i poprawia krążenie oraz ruchomość w obrębie stawów, uelastycznia mięśnie pleców.
Rytuał 5:
Kładziemy się na brzuchu z wyprostowanymi nogami i podwiniętymi palcami stóp. Przy wdechu unosimy górną część ciała, opierając się na rękach i wychylając głowę w tył, wyginając kręgosłup w łuk. Wykonując kolejny wdech przenosimy ciało do pozycji przypominającą odwróconą literę „V” - opierając się na rękach podnosimy biodra i kierujemy je ku górze. Nogi trzymamy prosto na całych stopach, głowa podbródkiem dotyka klatki piersiowej. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej. Po wykonaniu pełnej sekwencji powtarzamy ćwiczenie.

˜”*°°*”˜

 Same ćwiczenia nie poprawią naszego zdrowia, trzeba zmieniać po troszku sposób żywienia. 
Powiedzmy, że zamiast mięsa, co 2 dzień jemy 2 razy tyle warzyw i owoców.
Oto mój dzisiejszy obiad;
Postarajmy się, by jedzonko nas uwodziło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga