wtorek, 19 marca 2013

Pijane risotto inspiracja z Kuchni Prezydentowej

Bajka
Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń i miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe!!! Hi, hi
„Balansować na linie wysoko ponad spojrzeniem Twych oczu”
˜”*°°*”˜
 „Chytry dwa razy traci”
Zainspirowana
przepisem z blogu Kuchnia Prezydentowej –
postanowiłam poszaleć kulinarnie.
W ten sposób powstaje
pijane risotto
Risotto – popularna włoska potrawa, przejęta przez wiele kuchni europejskich, przyrządzona z ryżu podsmażonego na tłuszczu (szpik wołowy, masło, czasem oliwa) razem z cebulą lub czosnkiem, gotowanego z dodatkiem wina (wytrawne), lub innego wytrawnego alkoholu, a po odparowaniu ugotowanego na rosole z dodatkiem szafranu.
Potrawa prawdopodobnie przywieziona do Włoch z Chin przez Marco Polo.
Po ugotowaniu ryż miesza się z utartym serem (parmezan), świeżym masłem (najlepiej lekko solonym), śmietaną, jogurtem lub innymi składnikami nadającymi mu aksamitną konsystencję.
Potrawę można podawać na wiele sposobów. Znakomicie smakuje ze smażoną wątróbką, drobiem, rybami, owocami morza lub plastrem mięsa, z warzywami i grzybami. Najwięcej zwolenników ma jednak risotto bez dodatków, czyli risotto po mediolańsku (alla milanese).
˜”*°°*”˜
Moje risotto ma nazwę Vishnuwe/Viśniowe/Kaippillili, bo również zainspirował mnie do zrobienia ryżowej potrawy, ktoś kto ryż jada na co dzień – a ja dotąd byłam zatwardziałym przeciwnikiem ryżu - lubiłam go tylko w 2 postaciach, ryż z jabłkami i gołąbki.
Dziś użyjemy;
Czerwony ekologiczny ryż,
 który jakiś czas temu kupiłam postanowiłam ugotować go w ciemnym piwie Paulaner Dunkel z odrobiną sklarowanego masła na bardzo wolnym ogniu w szklanym garnku.
Do ryżu zamarynowałam na 24 godziny kawałek białej kiełbaski/ z blogu Kuchnia Prezydentowej/ i kawałek karczku – w ciemnym piwie, które zostało/u mnie nie ma, kto teraz go wypić/.
Dawniej uwielbiałam ciemne piwo, ale przez tą cukrzycę musiałam zrezygnować.
Do ryżu przed podaniem wkładam pokrojonego w kostkę ananasa, ciemną hiszpańską oliwkę, marynowaną cebulkę, odrobinę zieleniny i po przygrzaniu troszkę kwaszonego ogórka.  
Zamierzam zrobić roladę z karczku i kiełbaski.
Kiełbaskę nacinam i smaruję konfiturą borówkową z odrobiną sosu ananasowego oraz pieprzu cytrynowego.
Karczek rozbijam na duży płat, układam na nim serek pleśniowy, pokrojoną czuszkę, posypuję koperkiem z natką selera i owijam nim kiełbaskę, spinając patyczkiem.
Smażę na złoty kolor, po czym podlewam po troszku piwem z przyprawami, kurkumą, curry, ostrą papryką i odrobiną imbiru i tradycyjnymi suszonymi warzywami.
Prużę na wolnym ogniu, pod koniec troszkę odparowuję sos – jeśli trzeba minimalnie zagęszczam Sosem Myśliwskim Knorra. Roladę kroję i dodaję do risotto.
Gdyby potrawę nazwać według przepisów na które trafiłam, przy tej okazji - można by po koreańsku  돌솥 비빔밥 czyli Bibimbap lub बिरयानी w dewanagari – czyli Biriani, biryani lub بریانی w urdu lub po persku بریان czyli beryā(n), po nepalsku दालभात czyli Dal Bhat, czy też japońsku Donburi czyliどんぶり, lub według przepisu serbsko-bośniackiego Đuveč, czy niemieckiego Eintopfem / Gdy Hitler zdobył władzę, zachęcał niemieckie rodziny, aby raz na miesiąc rezygnowały z obfitszego obiadu niedzielnego i zastępowały go Eintopfem (Eintopfsonntag) – teraz wiem czemu go nie lubię, lub po grecku γεμιστά, czy potrawę kreolską – Jambalaya, czy też japońską Katsudon -カツ丼 lub też japońskie Onigiri - 御握 bądź hiszpańska Paella lub wschodni Pilaw albo włoskie Rizi-bizi ani Thali - hindi: थाली dosłownie: "talerz",
w żadnej z tych kultur przepis nie zawiera ryżu gotowanego w ciemnym piwie – to mój prywatny eksperyment i niniejszym zastrzegam sobie prawo własności
Pijanego risotto – Vishnuwe/Viśniowe/ Kaippillili
Jak widzicie nazwa jest romantyczna nadzwyczajnie, zaś smak potrawy w całości i poszczególnych jej składnikach jest POWALJĄCY i mówi Wam to „krzywy język” na ryż. 
Zjadłam obiadek i wierzcie mi wszystko jest pyszne, ale sos z tego piwa i odrobiny/Myśliwskiego do zagęszczenia/, jest szałowo - orgazmowy. 
Do tych potraw często podaje się chapati (okrągły przaśny chleb, który uwielbiam – dziś zrobiłam go z mąki orkiszowej i żytniej).

„RYŻ CZERWONY - ŻYCIODAJNE ZBOŻE
Mieszkańcy Azji spośród różnych gatunków zbóż najwyżej cenią sobie ryż, który stanowi podstawę ich wyżywienia.
Pochodzi z Indii, ma wiele odmian, po raz pierwszy opisany został w starodawnych źródłowych traktatach ajurwedyjskich (tradycyjnej medycyny indyjskiej):  Bhela-samhicie, Caraca-samhicie i Susruta-samhicie autorstwa lekarzy będących jednocześnie mędrcami.
Mają one charakter autorytatywny, ponieważ zawarta w nich wiedza pochodzi z objawienia, a nie tylko z samego doświadczenia.
Współcześnie nauka akademicka coraz częściej potwierdza osiągnięcia tego systemu, który dokonał wielu ważnych odkryć na długo przed powstaniem cywilizacji Zachodu.
˜”*°°*”˜
Ajurweda przypisuje ryżowi smak słodki, smak cierpki po strawieniu oraz działanie chłodzące, redukujące czynnik biologiczny pit, nieznacznie podnoszące czynniki wat i kaph, hamujące perystaltykę jelit, moczopędne, natłuszczające, pobudzające seksualnie, wzmacniające.
Jest łatwo strawny, pobudza łaknienie, dodaje sił, korzystnie wpływa na głos i zdrowie.
Leczy choroby skóry, cukrzycę, trąd.

Za najbardziej wartościowe ze wszystkich zbóż ajurweda uważa ryż czerwony.
Uprawiany jest w różnych krajach azjatyckich, a także we Włoszech.
Poszczególne odmiany różnią się wyglądem i walorami smakowymi.
Bogata w składniki odżywcze pokrywa otaczająca zarodek jest łatwo strawna, dlatego spożywa się ziarno niepolerowane. natomiast ryż brązowy, tak zwany "naturalny", "pełnoziarnisty", uchodzi w Azji za ciężko strawny z powodu jego otrębów.
Nie dotyczy to pozostałych produktów z ziarna niepolerowanego.
˜”*°°*”˜
Ryż czerwony wyróżnia się spośród innych odmian i zbóż wszechstronnym działaniem, redukuje bowiem wszystkie trzy subtelne czynniki biologiczne: wat, pith i kaph, które regulują wszelkie funkcje fizjologiczne.
U człowieka zdrowego pozostają one w stanie równowagi. Oprócz uprzednio wymienionych właściwości wspólnych całego gatunku, odmiana ta korzystnie działa na serce, barwę skóry, wzrok.
Leczy chorobliwe pragnienie, duszność, gorączkę, kaszel, owrzodzenia, zatrucia.
Likwiduje pieczenie, pobudza czynności trawienne i zwiększa produkcję tkanki rozrodczej (nasienie, jajo).
˜”*°°*”˜
Ponadto sprzyja tworzeniu się odzi (witalności) mającej kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jest to subtelna substancja płynna o działaniu chłodzącym dająca siłę, która powstaje ze wszystkich tkanek, ma swoją siedzibę w sercu i przenika całe ciało.
Od niej zależy odporność organizmu, jak również długowieczność.
Decyduje o budowie i stabilności mięśni, promiennym wyglądzie skóry, czystości głosu, zdolności do skutecznego działania, czynnościach narządów czynnościowych (narządów mowy: języka, krtani i ust, a także ręki, stopy, narządów płciowych, odbytu), czynnościach narządów zmysłów (ucha, skóry, oka, języka, nosa) oraz czynnościach psychicznych.
Zwiększona ilość odzi dodaje sił, odżywia organizm, a także powoduje uczucie zadowolenia.
˜”*°°*”˜
Z upływem czasu wiedza o cennych właściwościach ryżu czerwonego została utracona.
Dopiero w dwudziestym wieku słynący z długowieczności indyjscy jogi przypomnieli o nim społeczeństwu, uznając go za ważny pokarm satwiczny, czyli taki, który sprzyja zarówno zdrowiu, jak i rozwojowi duchowemu człowieka.
Zalecają uwzględnienie tego produktu w postaci kaszy w codziennym jadłospisie.
Podobnego zadania podjęła się następnie kierownik Międzynarodowej Akademii Ajurwedyjskiej w Punie, dr S. Ranadem, publikując wegetariańską książkę kucharską, w której opisała odmianę czerwoną.
Najbardziej jednak wskazane jest spożywanie go jako składnika opracowanej przez jogich ajurwedyjskiej diety satwicznej, która zapewnia zrównoważone odżywianie będące istotnym czynnikiem warunkującym zdrowie.
Pokarmy dobierane są indywidualnie do konstytucji, pory roku i choroby.
˜”*°°*”˜
Ziarna wszystkich oraz nasion strączkowych powinny być sezonowane - przechowywane przez jeden rok przed dopuszczeniem do obrotu. Podnosi to wartość odżywczą produktów.
Dawniej w Polsce był obowiązek leżakowania mąki.
Ryż należy przechowywać w workach jutowych lub innych przewiewnych opakowaniach w suchym miejscu - odmianę czerwoną w chłodnym, a mąkę bez dostępu światła.
˜”*°°*”˜
Zboże to spożywa się w postaci preparowanej, kaszy, płatków, skrobi, makaronu, pieczywa przekąskowego, chrupek, syropu otrębowego, słodu, herbaty, mleka.
Z mąki, także prażonej, można przyrządzać kaszę, kleik, naleśniki (dosę), warzywa lub twaróg prasowany w cieście (pakorę), słodycze oraz stosować jako zagęszczacz.
Unikać naczyń aluminiowych, z tworzyw sztucznych i z uszkodzoną emalią. Nie używać kuchni elektrycznej ani mikrofalowej ze względu na ich szkodliwe promieniowanie. Potraw gotowanych nie wolno odcedzać, aby zatrzymać cenne składniki.
˜”*°°*”˜
Ryż czerwony niepolerowany sezonowy odgrywa obecnie znaczącą rolę w żywieniu człowieka ze względu na wagę, jaką przywiązuje się do zdrowego stylu życia.”
Opracował Miłosz Woźniak – na stronie;

2 komentarze:

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga