wtorek, 10 lutego 2015

Kardamon a może tylko surowizna.

Gdy odlatują motyle
Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń, miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe. Hi, hi
Ściąganie, pobieranie, udostępnianie zdjęć i treści – jest nie możliwe – objęte prawem autorskim.
Rozdział 113
˜˜*°°*˜˜
10 lutego
Dalej na diecie;
/schudłam 2 kg na wadze ale ja tego nie widzę, wręcz przeciwnie mam wrażenie, że przytyłam./
100 cal pomarańcza
Ok. 300 cal bigos
80 cal 2 kromki chlebka orkiszowego
50 cal masło
Ok 200 cal sałatka surowizna z orzeszkami
90 cal jabłko 2 x ½
/820/
Chcę przejść na surowiznę + póki mam w lodówce bigosik i ewentualne mięska, do wyczerpania zapasów a później zobaczy się.
Obejrzałam ten poniżej film o surowiźnie i naprawdę jestem pod wrażeniem.
9 lutego
Ok. 300 cal bigos
100 cal pomarańcza
80 cal banan
Ok. 300 cal bigos
100 cal pomarańcza
80 cal 2 kromki chlebka orkiszowego
/960/
Obejrzałam rewelacyjny film o cukrzycy a właściwie diecie cukrzycowej i co się okazuje, że ludzie, którzy jedli tylko nieprzetworzone jedzenie wyleczyli się w ciągu 30 dni z cukrzycy, nie wiem czy to nie jakaś ściema ale przecież można spróbować.

i inny
8 lutego
100 cal pomarańcza
145 cal flądra smażona
200 cal ziemniaki pieczone w skórce
50 cal masło
80 cal 2 kromki chlebka orkiszowego
50 cal masło
80 cal serek
Ok 150 cal Orzechy mieszanka studencka
100 cal pomarańcza
Ok.955cal
7 lutego
80 cal x 2 kromki chlebka orkiszowego
50 cal masełko
100 cal kabanos
75 cal jabłko 2 x ½
80 cal banan
252 cal Bigos z ziemniaczkami
100 cal pomarańcza
95cal mocarella
Orzechy mieszanka studencka
Ok. 20g 120 cal
/952 cal/
Kiedy kładziesz rękę pod głową, gdy ogarnia Cię ciepło a głowa jest coraz cięższa zastanawiasz się czasem, czy tak miało być, czy ten kąt, który zajmujesz, był Ci pisany już od dziecka, czy ta niechęć, do robienia czegokolwiek też gdzieś była zapisana w gwiazdach, jak to się stało, że ponoć dobry Bóg, gdy jeszcze było się małym jajeczkiem czy sprytnym plemnikiem, taki scenariusz napisał dla Twojej drogi?
Zasypiasz i zastanawiasz się dlaczego?
~~~~~~~
Żuję kardamon i myślę sobie – nie sądziłam, że kiedyś właśnie będę go żuła.
Wcześniej nie wiedziałam że jest jedną z najdroższych przypraw świata.
Dodaje niezwykłego aromatu potrawom, jest też cenionym afrodyzjakiem i niezastąpionym lekiem.
Kardamon to bylina, która należy do rodziny imbirowatych.
Roślinę tę można spotkać na Półwyspie Indyjskim i na Cejlonie, Chinach oraz Indonezji, z powodzeniem uprawiany jest też w Ameryce Środkowej. Owoce kardamonu mają intrygujący, korzenny aromat, w którym można odnaleźć nutkę kamfory, eukaliptusa, cytrusów i pieprzu. Nic dziwnego, że olejek kardamonowy już w starożytnym Egipcie dodawano do perfum. Ciekawostką jest, że przyprawa ta jest stosowana zarówno do dań słonych – takich jak pasztety, ryby, wszelkiego rodzaju mięsa, jak i na przykład słodkich naleśników z jabłkowym nadzieniem.
Wykorzystuje się go także do produkcji wódek i likierów.
~~~~~~~
Korzyści ze spożywania kardamonu
Jedna z najstarszych przypraw świata, pochodząca z tropikalnych lasów Półwyspu Indyjskiego. Z uwagi na intrygujący korzenny aromat z nutką kamfory, cytrusów i pieprzu jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Kardamon zasługuje na częste stosowanie także ze względu na cenne właściwości lecznicze. Z jakimi dolegliwościami pomaga się uporać?
Problemy trawienne
W medycynie dalekowschodniej od wieków ceniony jest jako remedium na rozmaite dolegliwości układu pokarmowego. Naukowcy z uniwersytetu w New Delhi odkryli, że przyprawa zawdzięcza swoje właściwości przede wszystkim dużemu stężeniu olejków eterycznych, które łagodzą rozmaite zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Kardamon zwalcza nudności i wymioty, pomaga uporać się z wzdęciami oraz zaparciami, a także utratą apetytu.
Nadmiar toksyn
Codziennie wchłaniamy duże ilości toksycznych substancji, które odkładają się w wątrobie, nerkach, jelitach, tkance tłuszczowej, a nawet skórze i włosach. Efekt? Problemy z wagą, permanentne zmęczenie, brak energii czy skłonność do przeziębień.
Dlatego warto wspierać organizm w pozbywaniu się toksyn. Skutecznym wsparciem jest właśnie kardamon, który działa oczyszczająco, zwłaszcza na drogi moczowe. Co pewien czas możemy wypić napar przygotowany z łyżeczki rozgniecionej przyprawy, zalanej wrzątkiem i parzonej ok. 10 minut. Przeziębienie i grypa
Kardamon powinien znaleźć się w diecie osób zmagających się z rozmaitymi infekcjami, szczególnie gdy towarzyszy im ból gardła, kaszel, katar czy problemy z oskrzelami. Przyprawa nie tylko dodaje smaku potrawom, ale wykazuje też właściwości rozgrzewające, antybakteryjne i przeciwzapalne. Dlatego w czasie choroby warto doprawiać nią herbatę, kawę czy napoje mleczne.
Depresja
To jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie – szacuje się, że co dziesiąty człowiek cierpi z powodu różnych form zachowań depresyjnych. O poprawę nastroju może zadbać kardamon. Wprawdzie wciąż trwają badania nad jego pozytywnymi właściwościami w tym zakresie, ale zdaniem wielu specjalistów olejki eteryczne zawarte w przyprawie potrafią złagodzić smutek i przygnębienie. Zarówno, gdy spożywamy je w rozmaitych potrawach, jak i wykorzystujemy do aromaterapii.
Nowotwór jelita grubego
Badania prowadzone przez naukowców z Chittaranjan National Cancer Institute w Kalkucie wykazały, że dieta bogata w kardamon pomaga zapobiec rakowi jelita grubego. Zajmuje on drugie miejsce na liście nowotworów złośliwych najczęściej atakujących Polaków, a liczba zachorowań wykazuje tendencję zwyżkową. Każdego dnia z powodu tej strasznej choroby umiera 28 mieszkańców naszego kraju, a ledwie co trzeciego pacjenta udaje się trwale wyleczyć. 
Nieprzyjemny zapach z ust
Bardzo powszechne zjawisko. Jego przyczyn jest wiele, zwykle problem powoduje po prostu niewłaściwa higiena i unikanie dentysty. Brzydki zapach może też być konsekwencją naszej diety lub różnych schorzeń.
W jego neutralizacji świetnie sprawdza się kardamon, co od dawna wykorzystują mieszkańcy Indii, żujący nasiona po każdym posiłku. Badania naukowe wykazały, że bardzo skutecznie hamują one rozwój drobnoustrojów namnażających się w jamie ustnej, pomagają również w leczeniu jej zakażeń (na przykład owrzodzeń). 
Nadciśnienie
Choroba nieprzypadkowo bywa nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ potrafi przebiegać bezobjawowo, pustosząc w tym czasie serce, nerki czy mózg. Szacuje się, że co trzeci dorosły Polak cierpi na nadciśnienie, narażając się zwłaszcza na zwiększone ryzyko schorzeń układu krążenia. Warto przyprawiać posiłki kardamonem, ponieważ – jak wykazały badania naukowców z Arabii Saudyjskiej – ten aromatyczny dodatek bardzo skutecznie obniża ciśnienie krwi. Poza tym potrafi regulować poziom złego cholesterolu LDL, odpowiedzialnego za "zapychanie" tętnic. 
Stan zapalny
Jest naturalną reakcją obronną organizmu na zakażenie czy infekcję. Stan zapalny ma także usunąć zagrożenie i naprawić szkody. Jednak, gdy utrzymuje się zbyt długo, sam staje się poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia, wywołując m.in. zaczerwienienie, ból, podwyższoną temperaturę i obrzęki. W łagodzeniu takich dolegliwości sprawdzi się kardamon, który wykazuje silne właściwości przeciwzapalne.
~~~~~~~
Więc żuję sobie ten kardamon - w smaku nie jest rewelacyjny, ale można to wytrzymać. Na razie nie chce mi się jeść. Ani spać ani nic. Może w poniedziałek pójdę do fryzjera, o matko, kiedy ja byłam u fryzjera ostatni raz nie pamiętam. Spadł śnieg, znów jest ładnie biało. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga