poniedziałek, 24 stycznia 2022

Pi'stacje

Bajsza

Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń, miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe. Hi, hi

Ściąganie pobieranie, udostępnianie zdjęć i treści - jest zabronione – objęte prawem autorskim.

24 stycznia 2022

 „non omnis moriar”- Horacy

Znowu sianie kolejnych roślin.

19 stycznia 2022

Wysiałam;

1A Burak liściowy RHUDBARD CHARD smak szparaga

2A Bakłażan VIOLETTA LUNGA gruszka miłości

3A Brokuł LIMBA wczesny

4A Cebula ROSSA LUNGA DI FIRENZE nasiona włoskie

5A KAPUSTA STOŻKOWA SUPER WCZESNA EXPRES

6A Kapusta włoska VERTUS

7A Kalarepa czerwona / fioletowa

8A Szpinak warzywny ASTA F1

9A SELER listkowy JEMNY

10A Kapusta czerwona stożkowa KALIBO

11A Cebula RED BARON czerwona

12A Rabarbar

13A Sałata królowa majowych.

 

Dzisiaj 

czyli 24 stycznia posadziłam cebulę na szczypiorek.

Pistacje orzechy szczęścia???

No właśnie skoro brakuje nam go zbyt często, to może pistacje mogą być substytutem szczęścia.

Ostatnio zamknięta w 4 ścianach, na dobrowolnej kwarantannie często zastanawiam się nad tym, co mi w życiu dawało szczęście?

Jak często czułam się szczęśliwa?

Były przecież w moim życiu momenty, które mnie uszczęśliwiały.

Najcudowniejszym momentem było urodzenie córeczki i później ten czas, który dawałyśmy sobie uszczęśliwiając się nawzajem.

To było wiele chwil cudownych radosnych, pouczających i satysfakcjonujących.

Czas nowych doświadczeń.

Wtedy do końca nie zdawałam sobie z tego sprawy jak ważne i cudowne były te chwile.

Gryzę sobie te pistacje, kupiłam ich kilogram, choć są drogie i próbuję się uszczęśliwić.

W każdą niedzielę dzwoni do mnie kolega, zamieniamy kilka zdań.

Poznanie go i wspólnie spędzany czas też dostarczał mi chwil szczęścia.

Trzeba przyznać, że naprawdę bardzo się starał, żebym czuła się szczęśliwa.

Często rozmawiając pytał mnie o różne rzeczy w tym także o moje marzenia i starał się je spełniać.

To był jedyny mężczyzna, którego interesowało to, co mówiłam, umiał słuchać i wyciągać z tych rozmów wnioski. Przy tym był otwarty, opowiadał wiele o sobie.

Później się wszystko poknociło, chciał ode mnie coś, czego wtedy nie mogłam mu dać, poczuł się odtrącony i odsunął się na wiele lat.

Okazuje się jednak, że do dzisiaj pamięta też te cudowne chwile i dzwoni, żeby, choć chwilkę powspominać.

Później byli w moim życiu na krótko i dłużej różni mężczyźni/oczywiście w tym okresie po rozwodzie/, ale żaden z nich tak naprawdę, nie chciał mnie uszczęśliwić.

Szukali u mnie krótkich przelotnych rozkoszy, czasami nawet gotowi, byli, finansowo mocno w te chwile inwestować, ale nie mieli pojęcia, że nie to w życiu się tak naprawdę liczy.

Znajomości wypalały się, bo to ja nie czułam potrzeby dawać od siebie czegokolwiek, gdy była to po prostu płytka znajomość niczego niewnosząca do mojego życia.

Wiem, że chodzę tu zakosami, ale wiadomo, o co chodzi. Z czasem te powierzchowne przelotne związki stają się delikatnie mówiąc nieapetyczne.

Jeśli ludzi, nie łączy nic oprócz fizyczności, ta fizyczność staje się po prostu kiepska i trudno ją akceptować.

O matko a miało być o pistacjach.

Pistacje, nazywane zielonymi migdałami lub orzechami szczęścia, to nasiona drzewa pistacjowego ukryte w szarawej łupinie, 

które odznaczają się zawartością wielu wartości odżywczych.

 

Przede wszystkim, jako jedyne orzechy zawierają karotenoidy: luteinę i zeaksantynę. Ponadto ze wszystkich orzechów to właśnie pistacje zawierają najwięcej potasu.

Poza tym w tych pochodzących z Iranu i USA orzechach można znaleźć sporo błonnika, białka, wzmacniającego kości wapnia i fosforu, kojących nerwy witamin z grupy B, witaminę E zwaną witaminą "młodości" i antyoksydanty.

Pistacje zmieszają ryzyko rozwoju raka (zwłaszcza płuc i prostaty)

Tak twierdzą naukowcy z Teksasu. Wystarczy tylko spożywać 60-70 gramów pistacji każdego dnia. Te zielone orzechy swoje antynowotworowe właściwości zawdzięczają gamma-tokoferolowi - pochodnej witaminy E, która chroni przed rozwojem niektórych nowotworów.

Pistacje obniżają poziom cholesterolu, ciśnienia i cukru

Regularne spożywanie garści pistacji poprawi funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii (USA).

Pistacje są orzechami wyjątkowo bogatymi wartości odżywcze oraz składniki mineralne. W tych jadalnych nasionach drzewa Pistacja vera znajdują zdrowe tłuszcze, a także białko, błonnik i przeciwutleniacze. Jedna garść pistacji (30 g) zaspokaja aż 20% naszego dziennego zapotrzebowania na miedź i 29% GDA w niezwykle cenną dla naszego organizmu witaminę B6. B6 odpowiada między innymi za regulację poziomu cukru i bierze udział w procesie tworzenia hemoglobiny.

 Pistacje są również bogate fosfor (15% GDA), mangan (18% GDA) i tiaminę (17% GDA), czyli witaminę B1.

Ta ostatnia wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, a także ma silne działanie antyoksydacyjne.

Pistacje to orzechy, które również są szczególnie bogate w potas. W jednej garści pistacji znajduje się 1025 mg potasu, co odpowiada 9% dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Potas pomaga utrzymać równowagę elektrolitową organizmu, a także bierze udział w skurczach mięśni.

Ciekawostką jest fakt, że w garści pistacji znajduje się więcej potasu niż w połowie dużego banana.

Nie zawierają glutenu.

NA 100 GRAM KCAL:

Kalorie (wartość energetyczna): 562 kcal / 2352 kJ;

białko: 20,27 g; tłuszcz ogółem: 45,39 g;

nasycone: 5,556 g;

jednonienasycone: 23,820 g;

wielonienasycone: 13,744 g;

omega-3: 0,250 g;

kwas alfa-linolenowy (ALA), 18:3: 0,250 g;

kwasy tłuszczowe omega-6: 13,2 g;

węglowodany: 27,51 g;

błonnik pokarmowy: 10,3 g.

WITAMINY W PISTACJACH

wit. A: 415 I.U;

wit. E: 2,3 mg;

wit. K1: 70 µg;

wit. C: 5,6 mg;

wit. B1: 0,87 mg;

wit. B2: 0,16 mg;

wit. B3 (PP): 1,30 mg;

wit. B5: 0,52 mg;

wit. B6: 1,70 mg;

wit. B9 (kwas foliowy): 51 µg.

MINERAŁY W PISTACJACH

wapń: 105 mg;

żelazo: 3,92 mg;

magnez: 121 mg;

fosfor: 490 mg;

potas: 1025 mg;

sód: 1 mg;

cynk: 2,2 mg;

miedź: 1,3 mg;

mangan: 1,2 mg;

selen: 7 µg;

fluor: 3,4 µg;

fitosterole: 214 mg.

WSPIERAJĄ SERCE I UKŁAD KRWIONOŚNY

Liczne badania wykazały, że i pistacje mogą chronić serce, obniżając poziom cholesterolu, masę ciała i wysokie ciśnienie krwi.

 Pistacje są bogatym źródłem fitosteroli, związków roślinnych, które okazały się skuteczne w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi. Badanie z 2005 r. opublikowane w Journal of Agricultural and Food Chemistry zbadało zawartość fitosteroli wśród powszechnie spożywanych pokarmów i stwierdziło, że pistacje i nasiona słonecznika mają najwyższy poziom fitosteroli wśród popularnych orzechów i nasion.

Co więcej, badanie z 2010 roku opublikowane w czasopiśmie American College of Nutrition wykazało, że spożywanie 240 kalorii w pistacjach przez 3 miesiące zmniejszyło też wskaźniki masy ciała (BMI) i trójglicerydów u pacjentów.

 CHRONIĄ ZDROWIE OCZU

Pistacje zawierają również aminokwasy (luteinę i zeaksantynę), które odgrywają ważną rolę w zdrowiu oczu i mogą spowolnić postęp zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) i zaćmy. Przeciwutleniacze zawarte w orzechach pistacjowych chronią oczy przed uszkodzeniem komórek, utrzymując ostrość wzroku w miarę upływu lat.

 ZMNIEJSZAJĄ RYZYKO RAKA JELITA GRUBEGO

Wysoka zawartość błonnika w orzechach pistacjowych może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, w tym raka jelita grubego. Badania dotyczące roli pistacji w zapobieganiu potencjalnemu rakowi okrężnicy wykazały ich pozytywne działanie. Po przebadaniu ponad 800 pacjentów z rakiem okrężnicy stwierdzono m.in., że „diety o wyższym spożyciu orzechów mogą wiązać się ze znacznie zmniejszoną częstością nawrotów raka i śmierci u pacjentów z rakiem okrężnicy w stadium III”. [2]

 Co ciekawe przed rakiem okrężnicy w porównywalnym stopniu chronią zarówno pistacje surowe, jak i prażone. Sposób obróbki orzechów nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.

 POMAGAJĄ UTRZYMAĆ POZIOM CUKRU WE KRWI

Ze względu na to, że pistacje mają niski indeks glikemiczny, nie powodują gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi. Jak wynika z badań, jedzenie pistacji jest korzystne dla osób chorych na cukrzycę. Pistacje pomagają nie tylko  kontrolować poziom cukru we krwi, ale również obniżają ciśnienie krwi i zminimalizują ryzyko otyłości.

 WSPIERAJĄ REGENERACJĘ MIĘŚNI

Pistacje są dobrym źródłem aminokwasów. W porównaniu z innymi orzechami pistacje mają wyższy stosunek niezbędnych aminokwasów i najwyższy procent aminokwasów rozgałęzionych. Jak wynika z badań, ten typ aminokwasów zmniejsza uczucie zmęczenia po treningu, a także z przyspiesza regenerację tkanki mięśniowej.

 CENNE ŹRÓDŁO BIAŁKA DLA WEGAN I WEGETARIAN

Pistacje to orzechy, które wyróżniają się wysoką zawartością białka. W 30 g orzechów znajduje się ponad 6 g tego składnika i najwyższa (spośród wszystkich rodzajów orzechów) proporcją niezbędnych aminokwasów, budulca białka. Z tego powodu po pistacje powinny sięgać osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

 WSPIERAJĄ ZDROWIE JELIT

Pistacje zawierają również wiele cennego błonnika, który ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego oraz jelit. Błonnik pobudza jelita do działania i w ten sposób zapobiega zaparciom. Badania z 2012 roku wykazały ponadto, że spożywanie pistacji może również wpłynąć na zwiększenie poziomu pożytecznych bakterii w jelitach [3].

Jeśli mnie nie USZCZĘŚLIWIĄ, to może przynajmniej podratują moje zdrowie.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga