środa, 3 lipca 2019

PAMIĘTAJ !!! Ryż zawiera arszenik.

Bajsza
Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń, miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe. Hi, hi
3 lipca 2019 r
~~~~~~~~~~~~~~
Dzisiaj będzie naukowo o ryżu.
Biorąc pod uwagę znalezione informacje doceńcie moje poświęcenie.
Coś wam powiem. Zawsze czuję lęk przed kliknięciem w artykuł, który ma mi zdradzić, co robię źle.
Dlaczego?
Bo choć wiem, że wariatką nie jestem, żyję i mam się dobrze, to potem okazuje się, że człowiek ma kilkadziesiąt lat i ani ziemniaków nie potrafi dobrze ugotować, ani umalować się, ani nawet łóżka pościelić czy prania złożyć. No, ale klikam, a jakże! 
I choć momentami śmieję się pod nosem, to jednak refleksja jest jedna – faktycznie, robiłam to źle.
Ugotuję ryż i powiem czy mi smakował w podanym zestawie.
~~~~~~~~~~~~~~
Piszę o tym, bo sama, mimo, że od lat gotuję w tym także ryż miałam w zwyczaju np. gotować więcej gołąbków, które uwielbiam i zostawiać na drugi a czasem nawet na trzeci dzień na obiad w lodówce, ale to okazuje się niekoniecznie musi być zdrowe.
Przeczytajcie to, sama byłam w szoku, gdy trafiłam na te informacje.
~~~~~~~~~~~~~~
Wrzucenie ziarenek ryżu na patelnię lub do garnka z niewielką ilością wody to najgorsze, co można zrobić. 
Miliony ludzi w ten sposób narażają się na duże ryzyko.
Ryż jest to rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. Na świecie można spotkać aż 25 różnych odmian tego produktu. Występuje w klimatach gorących i ciepłych. Ryż spożywczy, wykorzystywany w kuchniach na całym świecie, otrzymuje się z ziarna ryżu siewnego. Co ciekawe jest on podstawą wyżywienia nawet 1/3 ludności Ziemi.
Według naukowców ryż może być niestety niebezpieczny dla zdrowia. Badacze przeprowadzili eksperyment, z którego jasno wynika, że najczęstsza metoda używana do przygotowania ryżu jest niebezpieczna dla zdrowia.
~~~~~~~~~~~~~~
Jak podaje Independent.co.uk, właśnie wtedy wzrasta do maksimum szansa na zatrucie arszenikiem - jedną z najbardziej toksycznych i zabójczych substancji. Wnioski z badań stoją w zupełnej opozycji do popularnego przekonania o usuwaniu arszeniku za pomocą gotowania.
 ~~~~~~~~~~~~~~
Jak ugotować ryż?
Metody przygotowywania potrawy konsumowanej przez 1/3 ludności świata sprawdził dla BBC Andy Meharg, profesor nauk biologicznych w Queens University Belfast. W programie "Zaufaj mi, jestem lekarzem" przetestował trzy sposoby na przyrządzenie ryżu. Najwięcej arszeniku w ryżu pozostaje wtedy, kiedy gotujemy go w proporcji 1 szklanka ryżu na 2 szklanki wody. 
~~~~~~~~~~~~~~
Jeżeli chcemy mieć pewność, że ryż nie zawiera arszeniku, musimy jego ziarna moczyć przez całą noc - przy użyciu wody w stosunku 5:1 (pięć części wody na jedną część ryżu).
Wtedy poziom toksyn spada aż o 80 procent.
Przed gotowaniem musimy też umyć i wypłukać ziarna ryżu aż usuniemy zmętnienie w wodzie.
~~~~~~~~~~~~~~
Ryż zawiera arszenik
~~~~~~~~~~~~~~
Z informacji podanych przez Independent.co.uk wynika, że około 58 procent produktów na bazie ryżu sprzedawanych na Wyspach zawiera niebezpiecznie wysoki poziom arszeniku. Warto podkreślić, że to nie jest błąd - mowa jest nie tylko o ziarnach ryżu, ale o wszystkich produktach zawierających ryż.

Arszenik jest wykorzystywany, jako trutka na szczury ze względu na brak smaku, zapachu oraz barwy.
Dostarczenie organizmowi znacznej ilości toksyny (około 10-50 mg) lub przyjmowanie jej przez dłuższy czas (np. 1 mg na każdy kilogram ciała codziennie przez miesiąc) może skutkować zatruciem arszenikiem, którego objawy to bóle brzucha i głowy, wymioty, biegunka, a w ostrych przypadkach zmiany skórne, wypadanie włosów. Zatrucie arszenikiem jest też częstą przyczyną chorób serca, cukrzycy, a nawet raka. 
Może ostatecznie doprowadzić do śmierci.
To zła wiadomość dla tych, którym zdarza się zamówić chińszczyznę na wynos.
 ~~~~~~~~~~~~~~
Ostrzeżenie przeciwko podgrzewaniu ryżu i relatywnie długim przetrzymywaniu potraw z tym składnikiem w domowych warunkach wydała Narodowa Służba Zdrowia (NHC) w Wielkiej Brytanii.
~~~~~~~~~~~~~~ 
Jak podaje BusinessInsider.com, niezastosowanie się do zaleceń brytyjskich ekspertów może doprowadzić nawet do zatrucia pokarmowego. Nie chodzi przy tym o sam proces ponownego podgrzewania ryżu, ale o sposób, w jaki danie jest przechowywane po pierwszym ugotowaniu.
 ~~~~~~~~~~~~~~
Z informacji zawartych na stronie NHS.uk wynika, że główną przyczyną tak niebezpiecznej sytuacji są występujące w surowych ziarnach mikroskopijne zarodniki, czyli komórki zdolne do szybkiej reprodukcji. Aby je zwalczyć, nie pomoże nawet gotowanie. Zarodniki te są w stanie przetrwać nawet potraktowanie wrzątkiem.
~~~~~~~~~~~~~~
Ukryte niebezpieczeństwo
Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy po ugotowaniu ryż przechowywany jest przez jakiś okres w temperaturze pokojowej.
Im dłużej to trwa, tym większe szanse na rozwinięcie się z zarodników bakterii, których tempo namnażania jest błyskawiczne. Powstałe w ten sposób drobnoustroje mogą zacząć produkcję toksyn, ostatecznie doprowadzających do wymiotowania lub biegunki u zarażonego.
 ~~~~~~~~~~~~~~
 Bacillus cereus, bo tak nazywa się trująca bakteria, zaczyna atakować w czasie od jednej do pięciu godzin po zjedzeniu odgrzanego ponownie (lub nie) ryżu. Właśnie wtedy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Jednak zazwyczaj są łagodne i ustępują samoczynnie w ciągu doby.
~~~~~~~~~~~~~~ 
Lekarze radzą
Aby nie dopuścić do zatrucia, należy przede wszystkim zadbać o jak najszybsze schłodzenie przygotowanej potrawy z dodatkiem ryżu. Najlepiej zjeść ją od razu po podaniu. Jeżeli nie ma innego wyjścia i trzeba jakoś przechować posiłek, należy pozostawić go w lodówce lub w miejscu o niskiej temperaturze nie dłużej niż maksymalnie godzinę po ugotowaniu.
 ~~~~~~~~~~~~~~
Nawet w takich warunkach danie należy zjeść nie później niż w ciągu jednego dnia. Po podgrzaniu w mikrofali talerza, na którym znajduje się ryż, warto upewnić się, czy naczynie jest ciepłe na całej powierzchni i zostało ogrzane równomiernie.
I najważniejsze - nie można podgrzewać ryżu więcej niż raz.
 ~~~~~~~~~~~~~~
Opierając się na powyższych zaleceniach ryzyko pokarmowego zatrucia spadnie do minimum, a walory smakowe potraw z dodatkiem tego najpopularniejszego zboża na świecie na pewno wzrosną.
~~~~~~~~~~~~~~
Zastanawiam się, czy ryż jest aż tak smacznym daniem, że w ogóle warto go gotować.
Gołąbki kochałam i żadne kasze nie dawały mi tego smaku, teraz nie mam problemu.
Indeks glikemiczny białego ryżu wynosi 70 to bardzo dużo dla niezorientowanych - cukrzyk, nie powinien go nigdy jeść.
Tzw. „dziki”, czyli czarny ryż ma Indeks glikemiczny, 35 więc czasem można sobie pozwolić go zjeść.
ryż biały                           70
ryż biały gotowany            64
ryż brązowy                      55
ryż brązowy gotowany       60
wafle ryżowe                    64
Komosa ryżowa                53
Makaron ryżowy               61
Dziki ryż /czarny/              35
ryż Basmati                      58
ryż brązowy                      55
ryż długoziarnisty gotowany 56
ryż dmuchany                   87
ryż parzony                      47
Jak widać na tym zestawieniu lepiej jest unikać ryżu tylko z powodu wysokiego indeksu glikemicznego, nie biorąc pod uwagę arszeniku i bakterii, które szybko w ugotowanym ryżu się rozwijają.
Ryż czarny
   Ryż czarny (zwany również indonezyjskim) to prawdziwa odżywcza „bomba”. 
Moczył się całą noc - wygląda jak czerwony, ale to wina oświetlenia.
Zawiera wiele przeciwutleniaczy oraz witaminę E (co sprawia, iż spożywanie czarnego ryżu ma wyjątkowo pozytywny wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci, pozwala zredukować objawy starzenia się, przeciwdziała nowotworom itd.).
 ~~~~~~~~~~~~~~
   W trakcie gotowania przybiera fioletowy kolor.
Ryż czarny wykorzystuje się najczęściej do dań z dziczyzny, drobiu i ryb.
Gotujemy go około 35-40 minut. Charakteryzuje go fantastyczny, lekko orzechowy aromat, więc czas ten naprawdę warto na jego przygotowanie poświęcić - nie będziemy tego żałować!
I teraz bądź mądry i pisz wiersze;
Ryż - właściwości odżywcze 
   Ryż to jedno z najbardziej uniwersalnych zbóż, jest źródłem węglowodanów, błonnika, białka (niepełnowartościowego), tłuszczów wielonienasyconych oraz (odmiany nieoczyszczone) jest dobrym źródłem magnezu, fosforu, żelaza, cynku, manganu, miedzi i selenu oraz witamin z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, B9 -> kwas foliowy). Jest on najłatwiej przyswajalnym przez nasz organizm zbożem, dlatego należy do produktów lekkostrawnych. Korzystnie wpływa na trawienie, ma właściwości przeciwbiegunkowe, reguluje poziom cukru we krwi, obniża poziom cholesterolu i jest dobroczynny dla serca. Ryż może być także pomocny przy leczeniu łuszczycy.
~~~~~~~~~~~~~~
Produkt ten polecany jest sportowcom, gdyż z powodu wzmożonego wysiłku muszą przyjmować produkty bogate w węglowodany, których ryż jest źródłem.
Zboże to nie wywołuje również kłopotów trawiennych, dlatego sportowcy tak chętnie po niego sięgają.”
Internet miesza nam w głowach zatem wybierajmy złoty środek.
Dzisiejszy obiad. O rany po prostu cudowne danie!!!; Czarny ryż jaśminowy w miseczkach z połówek pomidora blanszowanego, pieczarka podsmażona, biała podsmażona lekko kiełbaska, na sałacie rzymskiej; papryka żółta i czerwona na surowo +rzodkiewka i resztki wczorajszej sałatki śniadaniowej, sos żurawinowo – śliwkowo - jeżynowy z ząbkiem czosnku i odrobiną skórki limonki, 2 czerwone śliwki podsmażone. Pozdrawiam głodnych trochę mi zostało.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga