piątek, 23 lutego 2018

Nie do końca wybudzona

Bajsza
Wszelkie podobieństwa do osób, zdarzeń, miejsc, które mogą zaistnieć są zupełnie przypadkowe. Hi, hi
23 lutego 2018 r
~~~~~~~~~~~~~
Od jakiegoś czasu popadłam jak co roku w zimowy sen, więc nie wiele piszę w blogu. Budzę się czasami, by coś zjeść i sprawdzić czy wiosna nadchodzi. Sięgam czasami po lampkę grzanego wina, by mieć ładniejsze sny. 
Zalety przypraw korzennych, to nie przypadek, że w środku zimy we wszystkich najwilgotniejszych, najbardziej zimnych i najciemniejszych rejonach Europy pije się grzane wino.

Wynika to stąd, że w tym okresie organizm jest rzeczywiście zagrożony wirusami, zaś układ immunologiczny dostaje niezłego kopa od wszystkich korzennych przypraw i składników znajdujących się naturalnie w czerwonym grzanym winie korzennym.
Chcę dzisiaj jednak opowiedzieć o roślinie, którą wielu działkowiczów tępi z wielką zaciekłością, mój zaś sąsiad skaził mi całą działkę od lat uprawiamą ekologicznie, jakąś paskudną chemią, bo nie mógł znieść czarnego bzu w granicy.
Bez mojej zgody wylał jakieś paskudztwo z drabiny, wzdłuż całej ponad 20 m granicy, przez co zniszczył mi nie tylko uprawę wielu ziół ale także drzewa rosnące w pobliżu i kwiaty. Dzisiaj między innymi z tego powodu przestałam uprawiać ogród. Boją się jeść tego co w nim rośnie.
CZARNY BEZ: właściwości i działanie.
PRZEPIS
na sok z czarnego bzu
Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin i soli mineralnych wzmocni organizm, który szybciej upora się z infekcją. Najsilniejsze właściwości lecznicze mają kwiaty i owoce bzu czarnego. Jak działa czarny bez? Kiedy go zbierać i jak przetwarzać?
Przepisy na sok i odwar z czarnego bzu.
Czarny bez, ze względu na swoje właściwości lecznicze, jest w medycynie ludowej wykorzystywany od wieków.
Krzaki czarnego bzu często tak silnie się rozrastają, że przypominają drzewa.
Ich drobne, białe kwiaty zebrane w baldachy są bardzo ozdobne, ale mają raczej nieprzyjemny zapach.
Także owoce czarnofioletowe, soczyste jagody nie zachwycają smakiem.
 A mimo to zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu należą do najcenniejszych surowców zielarskich.

Czarny bez: właściwości lecznicze kwiatów i owoców
Kwiaty czarnego bzu zawierają dużo flawonoidów i kwasów fenolowych, a ponadto kwasy organiczne, sterole, olejek, garbniki, triterpeny, sole mineralne.
Taka kompozycja składników decyduje o właściwościach napotnych i przeciwgorączkowych kwiatów.
Ponadto działają też moczopędnie, uszczelniają ściany naczyń włosowatych i poprawiają ich elastyczność.
Ze względu na właściwości przeciwzapalne stosuje się je także do płukania chorego gardła i okładów przy zapaleniu spojówek.

Jeszcze większą różnorodność cennych substancji kryją w sobie owoce czarnego bzu: m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo witaminy C i prowitaminy A), sole mineralne (wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza).
Poza właściwościami napotnymi i moczopędnymi mają też lekko przeczyszczające i przeciwbólowe działanie.
Należą do tzw. środków czyszczących krew, poleca się je jako lek odtruwający i pomagający usuwać z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii i toksyny w chorobach reumatycznych oraz skórnych.
Owoce czarnego bzu są też stosowane w stanach zapalnych żołądka i jelit, a także jako pomocniczy lek przeciwbólowy w nerwobólach i rwie kulszowej.
Owoce bzu czarnego zawierają m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy (szczególnie dużo C i prowitaminy A), sole mineralne
 Przepis na nalewkę z czarnego bzu:
1. Owoce przepłucz na sicie, dobrze osącz, wsyp do słoja, zalej alkoholem.

2. Postaw w ciepłym, ciemnym miejscu. Po miesiącu przefiltruj.

3. Z wody i cukru/ja stevi/ ugotuj syrop, przestudź i połącz z alkoholem.

4. Po tygodniu przefiltruj, zlej do butelek, szczelnie zakręć i odstaw w ciemne, średnio chłodne miejsce.

5. Nalewka jest gotowa po ok. 6 miesiącach.
Czarny bez ma szerokie zastosowanie w kuchni i w kosmetyce. Rośnie w parkach i przy drogach, ale nie każdy ma odwagę skorzystać z jego właściwości. Dziki i naturalny, czarny bez jest ekologicznym lekarstwem i środkiem na odporność, z którego korzystano już w XVII wieku. Czarny bez wykazuje również właściwości kosmetyczne. Naturalne kosmetyki uzyskane domowym sposobem pomagają w walce z podrażnieniami skóry, trądzikiem, zaczerwienieniem.

Czarny bez wspomaga ukrwienie skóry, co korzystnie wpływa na kondycję cery dojrzałej. Bez, jako kosmetyk, nadaje się do codziennej pielęgnacji, a uzyskane z jego kwiatów preparaty są świeże i organiczne - całkowicie w zgodzie z naturą. Substancje zawarte w czarnym bzie - witaminy i substancje mineralne - przyspieszają gojenie się ran, działają przeciwutleniająco i regenerująco.
Czy czarny bez jest trujący?

Szkodliwe dla zdrowia są surowe owoce bzu czarnego, ponieważ zawierają sambunigrynę oraz prunazynę.
 To substancje, które mogą wywołać zatrucie objawiające się nudnościami, a w cięższych przypadkach także wymiotami. Owoce poddane obróbce termicznej (gotowanie) lub ususzone pozbawione są tych związków, dlatego można je bezpiecznie spożywać.
Te toksyczne substancje może znaleźć także w korze i liściach czarnego bzu. Nie ma ich za to w kwiatach czarnego bzu - są one jadalne i można je wykorzystywać w kuchni, np. do przyrządzania sałatek.

Kiedy i jak zbierać czarny bez?
Niegdyś w zielarskiej aptece wykorzystywano także liście i korzenie czarnego bzu, ale obecnie podstawowym surowcem są kwiaty i owoce ze względu na ich znacznie silniejsze właściwości lecznicze.
Kwitnące baldachy zbiera się w maju i czerwcu, gdy część kwiatów jest jeszcze nierozwinięta.
Nie wolno ich suszyć na słońcu, bo ciemnieją i tracą właściwości lecznicze.
Natomiast zbierając owoce (w sierpniu i wrześniu), ścina się całe baldachy dopiero wtedy, gdy wszystkie jagody są dojrzałe, czarne i lśniące. Szypułki należy usunąć po wysuszeniu.

Czarny bez: preparaty apteczne
Czarny bez jest składnikiem wielu preparatów zielarskich. Kwiaty wchodzą w skład m.in. mieszanki Tussiflos o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym, pomocnej w zwalczaniu suchego, męczącego kaszlu. Owoce są jednym ze składników preparatów stosowanych m.in. w zaparciach (np. Normosan) i w chorobach skóry, głównie łuszczycy (np. Betagran), oraz podstawą mieszanek o działaniu przeciwzapalnym i napotnym (np. Agryflos), pomocnych zwłaszcza przy przeziębieniu i kaszlu.

Zrób to koniecznie!!!
PRZEPIS na odwar z kwiatów czarnego bzu
Łyżkę kwiatów czarnego bzu zalej szklanką zimnej wody, doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 5 minut. Odstaw na 15 minut, przecedź. Pij 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki jako środek napotny, przeciwgorączkowy i moczopędny.

PRZEPIS na sok z owoców czarnego bzu
Owoce czarnego bzu ogrzewaj w garnku, aż puszczą sok, rozetrzyj je na miazgę i przeciśnij przez gazę. Zagotuj sok z miodem (1 część miodu na 10 części soku), rozlej do ciemnych butelek. Pij 2-3 razy dziennie po szklance rozcieńczonego soku (50 g soku uzupełnij gorącą wodą) przy przeziębieniu, zaburzeniach trawienia, nerwobólach.
Przepis na olejek do masażu z owoców czarnego bzu
Cellulit, pojawiający się najczęściej na brzuchu, udach, pośladkach, jest prawdziwą zmorą współczesnych kobiet. Skórka pomarańczowa atakuje kobiety (znacznie częściej niż mężczyzn), ponieważ ich tkanka łączna nie jest wystarczająco mocna. Zawarte w czarnym bzie duże ilości witaminy C wzmacniają tkankę łączną.

Sposób przygotowania: owoce czarnego bzu oddziel od baldachów (potrzebujesz 500 g owoców), dokładnie umyj i osusz. Następnie wsyp owoce do garnka i gotuj przez ok. 10 minut. Nie zapominaj o ciągłym mieszaniu, inaczej owoce się przypalą. Na koniec przelej sok z owoców przez czystą gazę do miski. Po kilku godzinach zauważysz jak olej wypływa na wierzch, wtedy można go ostrożnie zbierać łyżeczką.
 Olej należy przelać do butelki z ciemnego szkła i odstawić w chłodne, ciemne miejsce.

Masuj miejsca dotknięte cellulitem olejkiem do masażu z czarnego bzu. Masaż wykonuj energicznie, kolistymi ruchami. Nie zmywaj od razu olejku i pozwól, by nasączył skórę. Masaże powtarzaj regularnie, nawet kilka razy w tygodniu.
Przepis na kąpiel antycellulitową z kwiatami czarnego bzu
Dwie garstki kwiatów czarnego bzu włóż do bawełnianego woreczka, który następnie włóż do wanny z ciepłą wodą. Relaksuj się w kąpieli przez 15-20 minut, a następnie połóż się do łóżka lub owiń ciepłym szlafrokiem. Kąpiel wspomaga krążenie, rozgrzewa. Regularne kąpiele w połączeniu z masażami skutecznie pomagają zwalczyć cellulit.
Świeże kwiaty możesz zastąpić naparem. Wystarczy kilka garści kwiatów czarnego bzu zalać litrem wrzątku i parzyć przez 10 minut. Gotową miksturę można od razu wlać do wanny z wodą.
Przepis na maść do rąk i ust z kwiatów czarnego bzu
Składniki:

garść kwiatów czarnego bzu,
200 ml oleju z ostu,
40 g wosku pszczelego,
1/2 łyżeczki tynktury z propolisu.
Sposób przygotowania: kwiaty czarnego bzu zalej olejem z ostu i podgrzewaj, aż w oleju pojawią się bąbelki (nie podgrzewać na otwartym ogniu). Miksturę pozostaw do ostudzenia na całą noc. Następnego dnia znowu podgrzej i przecedź przez sito. Dodaj wosk pszczeli i podgrzewaj ciągle mieszając, aż wosk się roztopi. Zdejmij miksturę z kuchenki i dodaj tynkturę z propolisu. Ciepłą (dobrze wymieszaną) maść przełóż do słoika i odstaw w chłodne, ciemne miejsce. Tak przechowywana maść jest przydatna do użytku przez cały rok.

Maść z kwiatów czarnego bzu doskonale nadaje się do pielęgnacji spierzchniętej, szorstkiej skóry rąk i stóp oraz do nawilżania warg.
Przepis na wodę z kwiatów czarnego bzu rozjaśniającą piegi
Popularne piegi, czyli nagromadzenie pigmentu w skórze, powstają najczęściej pod wpływem światła słonecznego. Nie każdy lubi te brązowe kropeczki na swojej skórze i tu może przyjść z pomocą czarny bez. Woda przyrządzona z kwiatów czarnego bzu pomoże na długo rozjaśnić znienawidzone piegi.

Składniki:

garść kwiatów czarnego bzu,
dwa litry wody,
50 g alkoholu (90%).
Sposób przygotowania: żaroodporne naczynie napełnij odszypułkowanymi kwiatami czarnego bzu i dokładnie je zgnieć. Dolej gotującą się wodę. Gdy mikstura lekko ostygnie, wlej do niej alkohol. Naczynie przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce. Na koniec mieszkankę ostudź całkowicie, odcedź z kwiatów i przeleć do butelki z ciemnego szkła.
Od ponad 600 lat, raz na cztery lata (rytm jak na olimpiadach), celebrowany jest - ze średniowiecznym ceremoniałem - wybór Króla Bzu.
Jeszcze 300 lat temu to nobliwe stowarzyszenie miało pokaźną plantację czarnego bzu, zlokalizowaną pod Londynem.

Zazwyczaj można się spotkać z nalewkami, zrobionymi z kwiatów bzu czarnego (sam piłem, dobre) – o jasno-słomkowym kolorze. Ale w książce pt. "Nalewki lecznicze – tradycyjne i sprawdzone przepisy”, znalazłem przepis na nalewkę z czarnego bzu. 1 kg owoców, zalany 1 litrem spirytusu, odstawiamy w ciepłe miejsce. Po tygodniu dodać syrop z cukru (25 dag na 0,5 l wody) i odstawić na kolejny tydzień. Potem przefiltrować. Z przepisu wynika, że ekstrakt zawierać może substancje z pestek (nasion). Zatem nie powinien surowiec być poddawany dłuższej maceracji (podobnie jak w przypadku nalewek na wiśniach z pestkami). Ale w przypadku nalewki z czarnego bzu kluczowe jest dawkowanie: 1 łyżka stołowa dwa razy dziennie między posiłkami. Bo to lecznicza nalewka a nie wódka weselna.

Na co pomaga taka nalewka?
Wedle wspomnianej książki działa napotnie (a więc działa oczyszczająco), moczopędnie, łagodzi gorączkę, pomaga w przewlekłych zaparciach.
Ale nie samą nalewką można się kurować (chyba, że akurat nalewk z kwiatów a nie owoców). Napar z kwiatów działa napotnie, moczopędnie, ściągająco i słabo dezynfekująco. Stosuje się przy przeziębieniach, chorobach wątroby (żółciopędnie). W stosowaniu zewnętrznym stosuje się do płukania jamy ustnej, kompresów i ciepłych okładów. Ten sam czarny bez ale różne części (owoce, kwiaty). Tu znajdziesz różne przepisy na wykorzystanie czarnego bzu.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za notkę i pozdrawiam

Archiwum bloga